Objevujte nové
zážitky v USA

Poznejte jaké krásy v sobě skrývá USA s nasimi poznávacími zájezdy.
Více o zájezdu

Monument Valley

Monument Valley Navajo tribal park (navažsky: Tsé Biiʼ Ndzisgaii; česky Monumentální údolí nebo Údolí monumentů) se rozkládá na hranicích států Utah a Arizona na Coloradské náhorní plošině. Území je součástí indiánské rezervace kmene Navaho. Rozloha území 120 km2.

Plato, které formuje dno údolí, leží v nadmořské výšce téměř 1 700 m n. m. Z něj vystupují osamocené skalní masivy, věže, pilíře a skalní jehly do výšky až 300 m. Krása Monument Valley spočívá v úchvatné scenérii skal, písečných dun, barev, hry světel a stínů, atmosféře indiánského národa a jeho kultury.
Vzduch je zde suchý a průzračný, roční srážky zřídkakdy přesáhnou 200 mm. Tato průzračnost klame zrak – vzdálenosti se zdají být mnohem menší, než ve skutečnosti jsou.

Vyskytují se zde zajíci, plazi a obojživelníci, jako jsou ještěrky límcové, ropuchy rohaté a chřestýši prérijní. Keřové jalovce, pelyňky, pinie a kaktusy.
Vzhledem k tomu, že se celé území nachází v autonomní indiánské rezervaci, platí zde zvláštní právní předpisy a pro vstup do oblasti je také nutno zaplatit vstupné.

Podívejte se na dokument o Monument Valley z dílny National Geographic

zdroj: youtube.com

Trocha historie

Před miliony let bylo toto území nížinnou pánví, která ležela pod vodní hladinou. Po stovky milionů let se materiál, který erodoval ze Skalistých hor, ukládal vrstvu po vrstvě. Tyto sedimenty cementovaly v průběhu věků ve skálu – pískovec a vápenec. Poté pomalým a mírným tlakem z podloží došlo ke zcela rovnoměrnému vyzdvižení těchto horizontálních vrstev, a tak se pánev stala náhorní plošinou. Vyzdvižení zemského povrchu odvedlo vodu do systému řek. Síla větru a vody, která erodovala krajinu, působila posledních 50 milionů let. Zařezávala se do povrchu plata, odnášela uvolněné částice a zanechala čnít tvrdší materiál ze dna údolí.

Monument Valley bylo původně severozápadním cípem rezervace z roku 1868, která byla založena na základě dohody mezi Indiány a vládou Spojených států. V roce 1884 byly výkonným nařízením připojeny oblasti severně a západně od Monument Valley k dnešní rezervaci kmene Navaho. Monument Valley bylo prvním parkem indiánského kmene Navaho, park byl založen 1958.

Prohlédněte si oficiální stránky parku Monument Valley