Objevujte nové
zážitky v USA

Poznejte jaké krásy v sobě skrývá USA s nasimi poznávacími zájezdy.
Více o zájezdu

Národní park Death Valley

Poušť Death Valley – Údolí smrti – leží ve východní Kalifornii a zčásti v západní Nevadě. Přibližně 100 - 120 km východně od nejvyšších vrcholů USA v pohoří Sierra Nevada.

Nachází se zde nejnižší bod na celé západní polokouli, 86 m pod hladinou moře. Rozloha chráněného území je 7 126 km2. Je to nejsušší, nejteplejší a nejníže položené místo Severní Ameriky. Dne 3. července 2001 zde byla naměřena údajně nejvyšší teplota v USA; 57,1 °C.

Vznik oblasti

V případě této krajiny se nejedná v pravém slova smyslu o údolí – údolí byla tvořena působením vodních toků nebo ledovců. V tomto případě jde o zlom zemské kůry, spojený s vulkanickou činností. Na místě zlomu vzniklo jezero, později se voda vypařila a na dně zůstal borax.

Podívejte se na krátké VIDEO z focení noční oblohy v NP Death Valley

zdroj: youtube.com

Život v oblasti

V zimě se teploty pohybují od 0°C do 18°C, v létě od 29°C  do 49°C. Teplota půdy je v létě ještě o 50% vyšší.

Dešťové srážky jsou výjimečné, ale při jarním tání sněhu na vrcholcích okolních hor může dojít k záplavám.

Roste zde relativně značný počet druhů rostlin, z toho nejméně dvacet druhů, které nenajdeme nikde jinde na světě. Setkáme se zde s kaktusy a se suchomilnými křovinami, na jaře s řadou kvetoucích trvalek, ve vyšších polohách s yukkou a mojavskou šípkovou růží.

Ze zvěře jsou zde k pozorování rys, liška, kojot. V nepřístupných horských svazích ovce tlustorohá nebo pouštní želva, ještěrky, hadi, hmyz a na 200 druhů ptáků.

Trocha historie

Již asi 1000 let obývá území Údolí smrti indiánský kmen Timbisha (česky „skalní malba“). Dodnes zde žije ještě několik rodin příslušníků tohoto kmene. Název kmene je odvozen od maleb, které se v údolí nachází. Údolí dostala anglické jméno teprve v roce 1849, kdy probíhala kalifornská zlatá horečka. Název Death Valley - Údolí smrti dali místu až britští průzkumníci. V 50. letech 19. století bylo stříbro i zlato vytěženo, ale kolem roku 1880 byl objeven borax.

Národním památníkem bylo ustanoveno roku 1933, národním parkem pak roku 1994.

Kde se v Údolí smrti zastavit?

Zabriskie Point – vyhlídka na pozoruhodně modelované barevné skály

Badwater – nejníže položené místo na západní polokouli, 86 m pod hladinou moře. Je to mělká louže s vodou, která je slanější než mořská, podél okraje je vykrystalizovaná sůl. V tomto místě jsou v létě nejvyšší teploty, běžně nad 45°C. Západně od Badwater je možné spatřit fatu morgánu – jako zdánlivou řeku, která protíná údolí

Devil´s Golf Course – pláň plná bizarních solných věžičkovitých útvarů

Scotty´s Castle – 82 km severně od Furnace Creek. Jedná se o ranč s palácem ve španělsko-maurském slohu, který nechal vystavět chicagský podnikatel Johnson v roce 1924. Palác pojmenoval na počest svého přítele, prospektora Scotta, s nímž strávil určitý čas v Death Valley. Během tohoto pobytu se díky místnímu klimatu výrazně zlepšilo Johsonovo chronicky chatrné zdraví. To ho přivedlo k rozhodnutí postavit si zde prázdninové sídlo

Racetrack Valley – 53 km jižně od Scotty´s Castle, na bahnitém povrchu vyschlého jezera lze pozorovat několikatunové balvany a rýhy po jejich tajemném posunu. Vědecky zatím není posun balvanů vysvětlen. Geologové se domnívají, že balvany po kluzkém jílu posouvá silný vítr.

Ghost Towns – mrtvá města, města duchů. Připomínají doby, kdy se zde těžilo na přelomu 19. a 20. století zlato, stříbro, olovo, měď, borax. Největší z nich Skidoo mělo až 7 000 obyvatel.

Podívejte se na oficiální stránky NP Death Valley

Stáhněte si oficiálního průvodce a mapu parku