Objevujte nové
zážitky v USA

Poznejte jaké krásy v sobě skrývá USA s nasimi poznávacími zájezdy.
Více o zájezdu

Národní park Joshua Tree

Národní park Joshua Tree leží na jihovýchodě Kalifornie mezi Mohavskou a Coloradskou pouští, přibližně 140 mil východně od centra Los Angeles. Jeho rozloha je 2 554 km2.

Zdejší krajina byla formována náhlými přívaly deště a klimatickými extrémy. Učinily tak poušť rozmanitou.

Krajina působí, jakoby zde nebyl žádný život, opak je však pravdou. Ve vyprahlém prostředí jsou složité žijící systémy. Stejně tak počasí je nevyzpytatelné, prší jen občas, nepředvídatelně, za to velice silně. Můžete tak vidět zcela vyschlá řečiště, která se při vydatném dešti velice rychle naplní.

Trocha historie

V oblasti žili tradičně Indiáni. Koncem 19. století sem přicházejí první pionýři, hledači zlata a dobytkáři. Hledají zlato, hloubí štoly, staví vodní nádrže. Dodnes jsou zde pozůstatky této činnosti k vidění.

Podívejte se na krátké VIDEO noční oblohy v NP Joshua Tree

zdroj: youtube.com

Dvě pouště

V oblasti NP Joshua Tree se potkávají dvě pouště, které představují dva rozdílné ekosystémy, jejichž povaha je dána nadmořskou výškou.

Coloradská poušť nacházející se v nadmořské výšce kolem 1 000 m n. m., zaujímá východní polovinu parku a převládá zde kreozotový buš.

Mohavská poušť, která se nachází ve vyšší nadmořské výšce, kde je více vlhko a mírně chladněji snadno, je jedinou lokalitou na světě, kde se vyskytuje bizardně vypadající Jozuův strom (Juka krátkolistá (Yucca brevifolia), anglicky Joshua Tree).

Strom Joshua Tree

Strom Joshua Tree je nejvyšším z druhu juka, dosahuje výšky až 12 metrů. Strom nemá letokruhy, jeho kmen tvoří tisíce spletených vláken, a tak se jeho věk určuje velice obtížně. V listových růžicích, které tvoří až 40 centimetrů dlouhé listy, se v období března a dubna vyskytují bílé květy. Jméno dali stromu v polovině 19. století první mormonští kolonisté, přicházející do Kalifornie. Zakřivené větve stromu jim připomínali k modlitbě se k nebi zvedající ruce proroka Jozua, který vyvedl Izraelity z putování v poušti.

V místech, kde se pod povrchem objevuje voda, se nacházejí oázy s velmi hustým porostem palem. Oázy byly dříve místy, kde žili lidé, nyní se zde hojně vyskytuje zvěř.

Fauna a flóra NP Joshua Tree

Rostliny oblasti: strom Joshua, jalovec kalifornský, palma vějířová, kaktus ocotillo a yucca mohavská.

Zvěř oblasti: ještěrka, zajíc, kojot, krysa kangaroo, sova, rys, orel zlatý, chřestýš, tarantulí (není jedovatá, ale kousnutí bolí).