Objevujte nové
zážitky v USA

Poznejte jaké krásy v sobě skrývá USA s nasimi poznávacími zájezdy.
Více o zájezdu

Národní park Yellowstone

Yellowstonský národní park se rozprostírá na území třech států USA. Na území Wyomingu (91 % parku), Montany (7,6 %) a Idaha (1,4 %). 1. března 1872 byl vyhlášen prvním národním parkem na světě. Je znám zejména pro své geotermálních úkazy.

Trocha historie

Domorodí Američané zde zanechali své stopy již před 11 tisíci lety. První organizovaná expedice do těchto míst se konala v 60. let 19. století. Do té doby objevování těchto odlehlých míst bylo záležitostí osamělých lovců a traperů, kteří přinášeli historky o území „plném ohně a síry“. Nesetkávali se však s pochopením a jejich historky byly považované za výmysl. Nakonec americký geolog Ferdinand V. Hayden přesvědčil americký Kongres, aby oblast vyhlásili národním parkem. 1. března 1872 zde tedy „Kongres schválil zákon vyhlašující Velkou gejzírovou pánev veřejným parkem“.  Stal se tak prvním národním parkem na světě.

Park se nachází na horním toku Yellowstone River, podle níž je také pojmenován. Předpokládá se, že řeka získala svůj název podle žlutě zbarvených skal ve Velkém kaňonu v Yellowstonském národním parku.

Vzhledem k tomu, že návštěvníci nebyli dostatečně znalí ochrany přírody pomocí opatření stanovení národního parku, byla oblast nejdříve pod dohledem armády. Teprve v roce 1916 byl založen National Park Service, který má správu národních parků v USA pod patronací dodnes.

Podívejte se na krátký pořad o Národním parku Yellowstone z dílny National Geographic:

zdroj youtube.com

Co navštívit

Yellowstonský národní park se rozkládá na ploše 8980 km² a na jeho území se nacházejí jezera, kaňony, řeky, vodopádů (110) a pohoří.

Z vulkanické činnosti se zde pak vyskytují gejzíry, horské prameny, bublající bahnité jámy, erodované lávové proudy a bahenní sopky.

Yellowstonské jezero

Největší ledovcové jezero severoamerického kontinentu. Nachází se uprostřed Yellowstonské kaldery. Vzniklo po ústupu ledovců zhruba přibližně před 12 tisíci lety. Jeho hladina leží ve 2 357 m n.m, největší hloubka je 91 m, rozloha představuje 355 km².

Řeka Yellowstone

Řeka pramení v horách Bighorn. Zde, v severní části parku tvoří hluboký kaňon, dlouhý 40 km. Kaňon je hluboký až 366 metrů; vznikl ve žlutých skalách vulkanického původu. Leží zde impozantní vodopád Lower Falls s výškou 94 metrů.

Yellowstonská kaldera

Stále aktivní vulkán, který za poslední 2 miliony let několikrát vybuchl.

Gejzíry

V Yellowstonském národním parku se nachází zhruba 2/3 všech světových gejzírů.

Nejznámějším gejzírem je tzv. Starý věrný, Old Faithful, který tryská průměrně po 64,5 minutách do výšky 40 m, maximálně pak až do výšky 56 m. Takto vytryskuje přibližně120 let.
Nejvyšším gejzírem v národním parku je Steamboat, který má velmi nepravidelné intervaly erupcí: od 4 dnů po 50 let.

Mammoth Hot Springs (Mamutí horké prameny)

Travertinové kaskády v severní oblasti parku.

Fauna a flora v Yellowstonském národním parku

V parku žijí typičtí zástupci severoamerické fauny i flory. V parku žijí například medvědi grizzly, vlci, či volně žijící stáda bizonů amerických a jelenů wapiti, losy, ovce velkorohá, medvěd baribal, vydry, jezevci, kojoti, svišti, ale i další savci. Žije zde 6 druhů hadů a okolo 240 druhů ptáků včetně národního ptáka USA – orla bělohlavého.

V lesích převažují jehličnaté porosty tvořené zejména borovicí těžkou, smrkem Engelmanovým, méně již jedlí běloplodou, douglaskou tisolistou, borovicí pokroucenou. Z listnatých stromů zde lokálně převažuje topol osikovitý a severoamerické duby.