Objevujte nové
zážitky v USA

Poznejte jaké krásy v sobě skrývá USA s nasimi poznávacími zájezdy.
Více o zájezdu

Národní park Zion

Národní park Zion leží na západní straně Coloradské náhorní plošiny, v jihozápadním cípu státu Utah. Rozloha parku je 592 km2. Nadmořská výška se pohybuje od 1 128 až 2 660 m n. m.

Park leží na zalesněné náhorní plošině v nadmořské výšce 2 400 m n. m. Skalní stěny se zvedají do výšky 600 m až 1 200 m nad hladinu řeky Virgin. Park je galerií přírodních skalních plastik z navajského pískovce, které jsou svědectvím síly eroze. Je tu spousta zajímavých skalních forem – od oblouků po výklenky a výmoly

Podél řeky roste vegetace složená převážně z vrb a jasanů a olší. Na skalách a v jejich úpatí se objevují kapradiny a celá řada kvetoucích rostlin – orlíčky, floxy, opuncie, vstavače a mnoho dalších, které zejména na jaře tvoří na skalách převislé kvetoucí zahrady. Ve skalách je možné nalézt zakrslé opinie a jalovce.

Žijí zde jeleni, různé druhy ptáků, puma, rys, liška, kojot, skalní veverky, ringtail cat (druh mývala, který má na dlouhém huňatém ocasu srst příčně střídavě černě a bíle pruhovanou), hlodavci, hmyz.

Od května do října se teploty pohybují od 21°C do 40°C ve dne, od 7°C do 24°C v noci. Krátké odpolední bouřky jsou obvyklé v červenci a srpnu. Zima je mírná, teploty okolo 2°C, kdy na náhorních plošinách leží sníh. Na jaře a na podzim dosahuje teplota 27°C ve dne a 7°C v noci.

Trocha historie

Původně na tomto území byla poušť, ta byla později zaplavena mořem a písek byl obrovským tlakem vody stmelen do podoby dnešního pískovce, z něhož je většina skalních útvarů v Zionu. Mnohem později začalo vrásnění zemské kůry, které zvedlo i zdejší krajinu. Vodní toky, které dříve líně plynuly po ploché pláni, začaly nabírat na rychlosti, řítily se z okrajů zvednuté plošiny a začaly se zařezávat do skalních vrstev. Vlastní kaňon je mnohem mladší, řeka Virgin ho začala modelovat před 12 miliony let.

V kaňonu žili po léta Indiáni kmene Anasazi, důkazy jejich osídlení sahají až do počátku našeho letopočtu. Po nich zde žili indiáni kmene Pauite, zhruba před 800 lety. Okolo roku 1860 se zde objevili mormonští osadníci. Ti dali místu i název. Slovo Zion (Sion) pochází z hebrejštiny a znamená mimo jiné posvatné místo.  V roce 1909 začalo být území chráněno pod názvem Mukuntuweap National Monument, národním parkem je Zion od roku 1919.

Prohlédněte si oficiální stránky Národního parku Zion

Stáhněte si oficiálního průvodce a mapu Národního parku Zion