Objevujte nové
zážitky v USA

Poznejte jaké krásy v sobě skrývá USA s nasimi poznávacími zájezdy.
Více o zájezdu

Národní park Bryce Canyon

Národní park Bryce Canyon leží v jižní části státu Utah. Patří do náhorní Coloradské plošiny o nadmořské výšce 1 500 – 3 000 m n. m. (samotný park je položen ve výšce 2 020-2 748 m n. m.). Spolu s dalšími národními parky Zion, Mesa Verde, Grand Canyon, Canyonlands, Capitol Reef a Arches tvoří oblast protaženého tvaru ve směru severovýchod - jihozápad.

Bryce Canyon patří rozlohou k menším národním parkům, má pouze 145 km2. Pravděpodobně nikde jinde nejsou síly přirozené eroze více patrné než právě zde. Divokost a rozeklanost skalních věží a pískovcových útvarů zbarvených do červena, do oranžova a do žluta vysokým obsahem železa a manganu. Celá Colorádská plošina byla kdysi dnem moře a mohutné síly přírody ji vyzvedly do dnešní výše. Kaňon sám snad kdysi byl místem intenzivního působení mořských proudů.

Je to jeden z mála parků, kde se převážně díváte shora dolů – většina vyhlídkových bodů je umístěna na zpevněných terasách na horním okraji „umyvadla“, hovoříme o tzv. Bryce Amfiteateru. Teploty se zde pohybují přibližně mezi - 20°C a + 28°C.

Jedny ze zvláštních skalních útvarů se nazývají hoodoo – čarodějník. Jsou to tajuplné skály připomínající obrovité hřiby (případně jiné tvary podle vlastní fantazie).

Park je rozsáhlou ornitologickou rezervací a v letních měsících zde hnízdí více než 170 druhů ptactva. Žije zde rosomák, kuna, liška, jelen a různé druhy vysoké zvěře (nám často neznámé), všudypřítomný chipmunk, veverka, liška a svišť.

Park je otevřen po celý rok kromě období po sněhových bouřích.

zdroj: youtube.com

Trocha historie

Indiáni kmene Pajutů vyprávějí, že tuto oblast kdysi obývaly bytosti podobné zvířatům, které se proměnily v lidi. Konaly ale zlé skutky, takže místní kojoti je proměnili v různě formované skály.

Skotský přistěhovalec Ebenezer Bryce a jeho žena Mary se zde usadili v roce 1875, začali farmařit a pást dobytek, ale po pěti letech odešli (zbytky jejich usedlosti zvané Tropic v Paria Valley jsou vidět z vyhlídek Paria View a Inspiration Point). Dali však parku jeho název.

Park byl v roce 1923 vyhlášen jako Bryce Canyon National Monument, roku 1924 jako Utah National Park a konečně roku 1928 jako Bryce Canyon National Park.

Podívejte se na oficiální stránky NP Bryce Canyon

Stáhněte si oficiálního průvodce a mapu parku