Objevujte nové
zážitky v USA

Poznejte jaké krásy v sobě skrývá USA s nasimi poznávacími zájezdy.
Více o zájezdu

Národní park Canyonlands

Národní park Canyonlands se nachází v jihovýchodní části státu Utah. Správním centrem této oblasti je pouštní město Moab. Park se rozkládá na ploše 1 366 km². Nadmořská výška této oblasti se pohybuje od 1 100 m n. m. do 2 100 m n. n.

Parkem protékají řeky Colorado a Green River, které se na území parku slévají. Nad soutokem řeky plynou pomalým proudem, v úseku za soutokem pak poskytují pro vodáky jedny z nejdivočejších peřejí.

Celé území národního parku je součástí Coloradské náhorní plošiny (Colorado Plateu), přírodního unikátu rozkládajícího se na území států Colorado, Utah, Nové Mexiko a Arizona. Oblast se vyznačuje extrémními výkyvy teplot a vyschlými nedostupnými místy. Snadno se v tomto parku dostanete do potíží v případě, že se ztratíte nebo náhle a přívalově zaprší. Park je místem, kde lze podnikat i několikadenní extrémní pěší túry, sjíždět řeky a šplhat po skalách, aniž byste potkali člověka.

Podívejte se na trailer k filmu "127 hodin" vyprávějící skutečný příběh muže, který v této krásné, ale drsné krajině uvízl.

zdroj: youtube.com

Oblasti parku

Oblast Needles (jehly) leží východně od řeky Colorado. Najdete zde bílé a červeně pruhované pískovcové věže připomínající jehly, ale naleznete zde i typické skalní oblouky, které jsou k vidění v NP Arches.

Oblast White Rim disponuje spoustou vyhlídek na pískovcové útvary nacházející se pod úrovní plošiny. Snadno odsud zahlédnete i koryta obou řek.

Oblast Maze (Bludiště) je nejobtížněji dostupnou oblastí. Je zde jen málo značených stezek, přesto je to při řádné výbavě vynikající místo k outdoorovým aktivitám.

Má-li návštěvník jen omezený čas, obvykle směřuje do oblasti Island in the Sky (Ostrov na obloze), které je nedaleko správního Moabu. Z této stolové hory je nejkrásnější výhled na obě řeky, které se nedaleko odsud stékají.

V oblasti najdete i známky dávného osídlení původními obyvateli. Zejména v oblasti Horeshoe Canyon byly nalezeny piktogramy a nástěnné malby. K nejznámějším místům, kde tyto dávné malby můžete spatřit, patří  The Great Gallery (Velká galerie).
Výzkumy a pozorování dokazují, že i když se oblast zdá nehostinnou, vyskytuje se zde rozmanitá flora a fauna. 

Vyskytují se zde různé druhy hrabošů, lišky, netopýři, sovy a stejně jako v oblasti Grand Canyonu i puma americká. Typicky pouštními zvířaty jsou pak kojoti, dikobrazy nebo králíci.

Flora dává o sobě vědět zejména na jaře, kdy celá poušť rozkvete. Najdete zde různé druhy kaktusů, juk a mechů. Podél řek a potoků pak rostou topoly a vrby.

Podívejte se na oficiální stránky Národního parku Canyonlands

Stáhněte si oficiálního průvodce a mapy Národního parku Canyonlands