Objevujte nové
zážitky v USA

Poznejte jaké krásy v sobě skrývá USA s nasimi poznávacími zájezdy.
Více o zájezdu

Beatnická generace

V 50. letech 20. století se v San Franciscu ve čtvrti North Beach začali usazovat umělci. Kromě hudebníků a malířů se zde usazovali i spisovatelé a básníci, kteří byli později známí pod společným názvem Beat Generation (česky beatnici bítnici nebo a beatová generace). 

Příslušníci této generace se vyznačovali bohémským způsobem života a nastavovali tvář tradičnímu způsobu života a literatury. Jejich umělecký styl byl surovým vyjádřením běžného života poloviny 20. století spojeného s happeningy, experimentováním s drogami a alkoholem či touláním po Státech. Autoři chtěli splynout s davem, a tak svá díla často citovali na veřejných místech, v kavárnách či na velkých setkáních. K tomuto způsobu života patřilo i netradiční náboženské vyznání pro oblast Spojených států. A tak mezi příslušníky této generace patřili vyznavači buddhismu, zen – buddhismu nebo hinduismu. Nejoblíbenější hudbou se jim stal jazz.

Trocha historie

Slovo „beat“ znamená v angličtině zbitý, zničený, unavený, vyčerpaný. Jako první ho v souvislosti s příslušníky tohoto hnutí použil Herbert Huncky. Někdy se slovo „beat“ v těchto souvislostech překládá jako „beatify“ – blažený nebo také hlučný.
Základním kamenem hnutí byla v roce 1952 vydaná kniha Johna Cllellona Holmese „Go“ jejíž pracovní název byl „The Beat Generation“.

Následovala díla, která byla v USA buď přímo zakázána, jako například tvorba Henryho Millera nebo vláčena po soudech jako například Kvílení od Allena Ginsberga. Soudy však nakonec uznaly uměleckou hodnotu děl a styl beatníků byl oficiálně povolen pro díla další. Následoval obrovský rozvoj tohoto stylu.

Tento literární směr se používal pouze ve Spojených státech. Přispěl ke vzniku hippies a značně ovlivnil levicové myšlení tehdejších mladých lidí. Dnes jsou tato díla zařazena na seznam klasické literatury.

Významní představitelé tohoto hnutí: Allen Ginsberg, Jack Kerouac, Ken Kesey, Henry Miller, Neal Cassady, William Seward Burroughs, Lawrence Ferlinghetti.

Podívejte se na trailer k filmu Kvílení (Howl), který vypráví příběh beatnické generace:

zdroj: youtube.com